Petra Soukupová

Petra Soukupová patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám. Dosud vydala pět knih pro dospělé a dvě knihy pro děti; píše také povídky. Jako scenáristka se podílela na sitcomu Comeback (2008—2010) a seriálu Kosmo (2016). Je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko, který bude mít premiéru na jaře 2018. Za své knihy získala četná ocenění a nominace, celkem je v České republice prodáno zhruba 80 000 výtisků knih Petry Soukupové a její knihy vyšly v překladech v sedmi zemích a do dalších jazyků se překládají. Petra Soukupová žije a pracuje v Praze.

Letos na podzim vydává autorka hned dvě nové knihy: v říjnu v rámci Velkého knižního čtvrtku vyšel příběh pro děti s detektivní zápletkou Kdo zabil Snížka? Na jeho přípravě se podílely další dvě hvězdné osobnosti: ilustrátorka Tereza Ščerbová, držitelka dvou Zlatých stuh, a přední český typograf Martin Pecina.
„Dítě není jiný živočišný druh. Je to malý člověk se stejně velkými smutky a radostmi, jaké mají dospělí. Jenom jazyk je jiný, a ten jsme zapomněli. Naštěstí ne všichni. Petra Soukupová ,dětštině‘ dokonale rozumí a umí v ní skvěle vyprávět příběhy. Dokonce tak dobře, že to baví i dospělé. Možná je nakonec jedno, kdo toho Snížka vlastně zabil, ale když chcete mluvit se svým malým člověkem nebo i s tím, kterého máte pořád někde v sobě, měli byste to číst,“ uvedl Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host.
S dětskou knížkou Kdo zabil Snížka? volně souvisí i autorčina připravovaná kniha pro dospělé Nejlepší pro všechny, která vyjde koncem listopadu. Obě knihy se odehrávají ve stejném čase i prostředí a jedna z vedlejších postav dětské knihy se stává hlavní postavou knihy pro dospělé. „Tyhle dvě knížky patří a nepatří k sobě. Jedna je i není součástí té druhé, stejně jako dítě je a není součástí svých rodičů. A až vám kniha-dítě a kniha-rodič postupně vypoví své příběhy, pochopíte, že to nejsou ani dva příběhy samostatné, ani dvě půlky jediného celku. Špatně se to vysvětluje. Ale je to podobné, jako když jedna ruka vezme druhou,“ shrnuje Tomáš Baldýnský, novinář, herec, producent a scenárista, autorčin spolupracovník a životní partner.
Obě podzimní knižní novinky Petry Soukupové zařadil herec Lukáš Hejlík do programu scénického čtení LiStOVáNí; obě vyjdou také jako audioknihy ve vydavatelství OneHotBook.